Tekvicový olej znižuje cholesterol, zbavuje stresu a podporuje pamäť

Trápi vás vysoký cholesterol? Máte problém s koncentráciou alebo zabúdate? Aj s tým vám vie pomôcť tekvicový olej. Je to skvelý pomocník nielen v kuchyni.

Zdravie, ktoré chutí

Mnohí ho nazývajú aj zázrakom dobrého zdravia, keďže jeho blahodárne účinky sú známe už z minulosti. Za studena lisovaný olej zo semien tekvice má tmavozelenú až gaštanovú farbu, ktorú sprevádza výrazná chuť. Hodí nielen do šalátov, polievok alebo na zeleninu, ale takisto aj na rôzne druhy príloh ako je ryža, cestoviny alebo syry. Je veľmi ľahko stráviteľný a neobsahuje žiaden cholesterol.

Hartlieb-Stiria_0035

S vysokým cholesterolom si poradí

Kvalitný štajerský tekvicový olej lisovaný za studena má vysoký obsah fytosterínu, ktorý pomáha zo znížením cholesterolu  krvi. Tento účinok umocňuje aj bohatý obsah kyseliny linolovej, ktorá pozitívne vplýva nielen na vysoký cholesterol, ale dokáže utlmovať bolesti. V zložení nájdeme aj vitamín E, ktorý chráni cievy, stopové prvky ako draslík, vápnik, železo a fostor.

Horčík obsiahnutý v jadierkach tekvice, a teda následne aj v oleji, pomáha ľuďom  lepšie zvládať stres, zmieňuje stavy úzkosti a depresie. Blahodarne pôsobí na spanie a poradí si aj s bolesťami hlavy.

Jedna lyžička denne proti zabúdaniu

Tekvicové jadierka sú bohaté na obsah selénu, ktorý ovplyvňuje pamäť. Jeho nedostatok si môžeme všimnúť nielen tým, že zabúdame, ale tvorbou stareckých škvŕn. Lyžička kvalitného tekvicového oleja po dobru pár mesiacov pomôže nielen pamäti, ale doplní chýbajúce látky telu.

A zaujímavosť na záver. Vedeli ste, že olej bol ešte donedávna nazývaný aj pánsky práve kvôli tomu, že sa odporúčal pri problémoch s močením alebo ochorení prostaty. V súčasnosti ho však využívajú aj ženy (a to nielen v kuchyni), ale aj kozmetike. Pomáha chrániť namáhané, poškodené vlasy a nechty.

Autor: Daniela Slávik

Tento web používa súbory cookie od Googlu na poskytovanie služieb a analyzovanie návštevnosti. Vaša adresa IP a používateľský agent sa zdieľajú s Googlom spolu s metrikami výkonnosti a zabezpečenia s cieľom zabezpečiť kvalitu služieb, vytvárať štatistiky používania a rozpoznávať a riešiť zneužitie.